Elimdeki paranın değerini nasıl tespit ederim ?
Değerler o paranın nadirlik derecesi ve o paranın  kağıdının kalitesine daha sonra  işlemli olup olmadığına bakılarak anlaşılır. Bu nedenle elinizdeki eserleri temizlemeye kalkmayın. Olduğu şekilde resimlerini çekip bize yollayın.

Yabancı paralar için www.ebay.com  adresinden fiyat öğrenebilirsiniz..
örnek: http://www.ebay.com/sch/i.html?_sacat=0&_nkw=1816+kreuzer&_nkwusc=1816+krouzer&_rdc=1

---------------------------------------------------- Önemli ! ----------------------------------------------------
Elimdeki paranın değerli olup olmadığını nasıl anlarım?
Eserler tarihi ile değil nadirlik derecesi ve talep doğrultusunda değerlendirmeye alınır, bir eserin az bulunması onun değerli olduğu anlamına gelmez ancak talep edilen koleksiyonu yapılan bir ürün olması halinde "nadir" bulunması ayrıca gereklidir. Bunların yanında eserin natürel ( işlemsiz temizlenmemiş veya tamirsiz ) patinası korunmuş, kondüsyonunun yüksek olması değerini arttırır.

---------------------------------------------------- Önemli ! ----------------------------------------------------

    Arzu ederseniz websitemdeki değerli para listesini kontrol edebilirsiniz. www.eskipara.com adresinde bulunan değerli metal ve değerli kağıt para listesinde Türkiye Cumhuriyeti paralarının nadir ve değerli olanlarının listesi bulunmaktadır, ayrıca www.eskipara.net adresinde elinizdeki kağıt paraların değer ve kağıt kalitelerini ( kondusyonları ) hesaplamanız için bir tablo bulunmaktadır. http://eskipara.net/kondusyon-hesapla.htm
  Başka bir seçenek: konu hakkında çok fazla araştırma yapmak, döküman okumak, katalog almak veya benzer satıştaki paraları bulup ürünün aynı kondusyon ve tip satışı bitmiş ürünler ile kıyas edip müzayedeleri takip etmeniz gerekiyor  ( fiyatlandırılmış değil satılmış ve teklif verilmiş ürün olmalıdır ). "Falanca kişi bu paranın aynısına şu kadar fiyat yazmış" şeklinde birçok soru ile karşılaşıyorum, fiyatı yazan kişi o paranın değerini belirlemez. Önemli olan katalog ve müzayede satış değerleridir. Kişi o yazdığı fiyata parayı satabilmişmi ? satmış olsa bile bu sonucu değiştirmez. Konuya hakim olan hiçkimse değeri üzerinde bir esere teklif vermez satın almaz. Öyleki elinizdeki eserler ancak çok nadir ise fiyatlar bazen sınırın üzerine çıkabilir. Bu nadir paralar  www.eskipara.net adresinde karşısı tamamen yeşil ile işaretlenmiş listeden ibarettir. ( karşışı tamamen yeşil olanlar)

Bu araştırmayı yapmak size zor geliyor veya vaktiniz böyle bir araştırmayı yapmak için müsait değilse mail adresime resimlerini yolladığınız eserlerin değerlerini size iletiyoruz.
    Fiyatların bizim alış fiyatımız olup genelde elinizdeki envarterin değerine göre değişen oranlarda % 20 ile % 25 arası değişen kâr oranları ile satın alıyoruz. Örneğin: elinizdeki bir para bizim elimizden çıkartırken 100 TL ye satabileceğimiz bir fiyatta ise o paraya biçtiğimiz değer 80 TL olur, elinizdeki bir para biz eğer elimizden çıkartırken satabileceğimiz rakam 1000 TL olursa fiyat 800 TL olur. Satış masrafının içinde bizim ödediğimiz müzayede komisyonları %10 , sergileme ücretleri , kargo ve fatura masraflarıda bulunmaktadır.. Bu durumda kâr olarak görülen fiyat aslında satış maliyeti giderlerinden başka birşey değildir. İnternette gördüğünüz satıştaki eserlerin üzerlerinde yazan fiyatlar satıcının cebine net olarak girmez. Bu fiyatlara dahil olmayan müzayede satış komisyonları ve bazı giderlerde vardır.

Elinizdeki paranın az bulunan nadir bir para olduğunu nasıl anlarsınız?
Çok kolay, www.eskipara.net adresine girin sitedeki karşısı tamamen yeşil ile dolu olan paraları inceleyin. Kutuların içi tamamen yeşil ile dolu olanlar nadir paralardır.

Resim yollayamıyorum ne yapmam gerekiyor ?
    Resmini mail yolu ile yollayamadığınız paralar eğer kağıt para ise cep telefonuma MMS olarak resim çekip yollayabilirsiniz. Paraların seri numaralarının olduğu yüzüne ait 1 tane resim yeterlidir, cep telefonu ile resim yollayamiyorsanız o'an bilgisayar başındaysam MSN Messenger ile beni listenize ekleyip cep telefonuma mail adresinizi yollayın MSN adresimi açmamı isteyin. Şayet elinizdeki parayı webcam ile gösterebiliyorsanız yardımcı olmaya çalışırım,elinizde  birçok sayıda  yerli ve yabancı paralar mevcut ise bu paraları kamera ile gösterebilirsiniz.

Elimdeki eski eserleri nasıl satabilirim ?
    Satış işleminin en basit ve güvenli yolu PTT tahsilatlı kargodur... öncelikle değer tespiti yaptığımız eserleri sizinle mutabık kaldığımız değer üzerinden size en yakın PTT şubesine götürüp güvenli bir kutu içinde muhafaza edilecek şekilde paketleyiniz.( örnek ayakkabı kutusu olabilir ).. PTT memuruna tahsilatlı kargo gönderisi yapmak istiyorum dediğiniz zaman sizi yönlendirecektir. Kargo genelde elimize ertesi gün ulaşır, biz kargoyu teslim sırasında memurun yanında kontrol eder ödemesini yaparız, sizde aynı dakika içinde kendi şubenizden paranızı tahsil edersiniz. Kargoyu teslim aldığımız zaman sizi telefon ile bilgilendiriyoruz. Tahsilatlı ödemeler en güvenli alışveriş yoludur. Kargonuz hem sigortalı hemde imzalı teslimat şartı ile elimize ulaşmaktadır.

Sadece eski paramı alıyorsunuz?
    Hayır, eski para ile başladığım bu koleksiyonuma eskiye ait antika sayılacak bütün eserleri toplamak ile devam ediyorum, bunların içinde eski evraklar, osmanlıca eserler, madalya,hatıra paralar, osmanlı kıyafetleri,saray işi gümüşler ve objeler kısaca aklınıza gelebilecek antika sınıfına giren hemen hemen her eseri satın alırım.

Mail yolaldım ne zaman cevap gelir?
    Maillerinize aynı gün içinde cevap veriyorum  sedatmetromat@hotmail.com

Saygılarımla - SEDAT CALISKAN

www.eskiparalar.net www.eskipara.com www.eskipara.net www.eskipara.org www.turkparalari.com www.tarihipara.com www.banknotai.com www.eskiantika.com  www.kagitpara.net